A diótörő Csajkovszkij utolsó balettje és színpadi műve, amelyet E.T.A. Hoffmann A diótörő és az egérkirály című mese alapján írt. Első bemutatójára 1892. december 18-án a szentpétervári Mariinszkij színházban került sor. Magyarországon 1927. december 21-én mutatták be a Magyar Királyi Operaházban.
A Cári Színház egykori főigazgatója olyan mesebalettet szeretett volna rendezni, amelyik minden addigi színházi látványosságot felülmúl. Szebbnél szebb jelmezekkel és színpadi képekkel.
A balettet a rendező két részre osztotta, az első részben a karácsonyi esti jelentet, a második részben pedig egy pazar látványosság Cukorkaország elevenedik meg.
A Diótörő már évtizedek óta elengedhetetlen része a karácsonyi készülődésnek az Operaházban. 2015-ben egy újra polírozott és a klasszikus balett hagyományait követő, azonban a XXI. század táncművészeti és látványbeli elvárásainak is megfelelő új előadás született.
2018-ban A diótörő és a négy birodalom címmel bemutatott élőszereplős, valós díszletek között készített amerikai film A diótörő című színpadi mű alapján készült. A film Londonban játszódik karácsony estén, amikor Mr. Stahlbaum ajándékokat ad gyermekeinek.
Clara, aki a legfiatalabbik lánya egy olyan dobozt kap, amit nem tud kinyitni. A család ezután egy fogadásra megy, ahol a házigazda a Morgan Freeman által alakított Drosselmeyer, aki a gyerekek keresztapja. Tőle kérdezi meg Clara, hogy hogyan lehet kinyitni az ajándékba kapott dobozt.
Clara hamarosan egy párhuzamos világba kerül, hiszen meglátja a dobozt nyitó kulcsot, egy havas erdő közepén, de azt egy kisegér elviszi előle. Követni kezdi a kisegeret, egészen addig amíg Diótörővel találkozik. Ő elvezeti egy palotába, ahol megismerkedik a nyalánkság országának lakóival.
Elmondják nekik, hogy háborúban állnak a mókák országával, akiket a negyedik birodalomnak neveznek. Hamarosan megtudja Clara, hogy az anyja fiatal lányként teremtette ezt a világot.
A Diótörő egy igazi klasszikus. Amit a modern kori televíziózás számára karácsonykor a Reszkessetek, betörők! jelent a balett színpadokon ugyanazt jelenti a Diótörő! Vagyis nincsen karácsony Diótörő nélkül! A fenti amerikai film változaton kívül számtalan feldolgozása született már meg ennek a klasszikus darabnak.
Sokan nem tudják, hogy német kultúrkörben a diótörő nem csak háztartási kellék, hanem egy olyan mágikus eredetű tárgy, ami a családot is védelmezi és az emberek otthonába szerencsét hoz. E hiedelem miatt, a gyerekek nagyon sokszor karácsonykor diótörőt találnak a karácsonyfa alatt.