2019-ben korábbi dátumra esik advent első vasárnapja mint az előző évben. A keresztény kultúrában a karácsonyt megelőző negyedik vasárnaptól kezdődik és négy héten át tartó advent a felkészülés, a várakozás időszaka. A Jézus eljövetelére történő készülést és várakozást a remény időszakának is nevezzük. Az egyházi év kezdetét is az első gyertyagyújtás jelenti, amely advent első vasárnapján történik.
2019-ben advent első vasárnapja december 1-jére esik. Ezen a napon kell meggyújtani az első gyertyát az adventi koszorún. Hagyományosan az adventi koszorú első gyertyája a bűnbánatot, az összeszedettséget és a szent fegyelmet jelképezi.
Advent első napján nem csak a koszorún, de a szívünkben is egy kis láng gyúl, amelyik egyre inkább csak növekszik egészen a szenteste megérkezéséig. A második gyertyát december 8-án gyújtjuk meg.
A második gyertya jelképezi a reményt
Ezen a napon jön el az ideje annak, hogy másoknak is adjunk a saját erőnkből. A fontos ezen a napon az, hogy tiszta és segítő szándék vezéreljen minket, gondoljuk alaposan végig azt, hogy mi az amit másokért tehetünk, ne arra gondoljunk, hogy mit kaphatunk vissza, hanem önzetlenül cselekedjünk.
Az advent szó eljövetelt jelent
A latin "adventus Domini" kifejezésből származik az advent szó, amelynek pontos, szó szerinti jelentése: "eljövetel". A várakozás, amely megelőzi a karácsonyt az eljövetelben éri el a jutalmát. Egyes vidékeken régen ezt az időszakot kis böjtnek is nevezik.
Advent története
Advent története a negyedik századra nyúlik vissza, ebben az időszakban a január vízkeresztet megelőző négyhetes időszak volt, amely a felnőttkeresztelést előzte meg. Az ötödik században azonban a karácsony vált jelentősebb ünneppé és a felkészülési, várakozási időszakot inkább ehhez az ünnephez kötötték. Kezdetben hathetes, majd később négyhetes formában. VII. Gergely pápa határozta meg négy hétben az adventi vasárnapok számát.
A harmadik gyertya
December 15-én advent harmadik vasárnapján a harmadik gyertyát kell meggyújtani, ez a gyertya az örömvasárnap jelképe. Advent harmadik vasárnapja az örömről szól. Ezen a napon Szűz Máriát dicsőítjük, aki megszülte a Fiút. Ezen a napon gondolkodjunk arról, hogy mi az ami igazán boldoggá tesz minket, mik azok a dolgok, amelyek a legfontosabbak a számunkra az életben.
Az utolsó gyertya meggyújtása
Az utolsó gyertya meggyújtására december 22-én kerül sor. A negyedik gyertya, ami a szeretetet szimbolizálja és arra emlékeztet minket, hogy ne veszítsük el az örömteli várakozás emlékét.
Az adventi koszorú története
Az adventi koszorú készítése a XIX-XX. századtól kezdődően szokás készíteni. Johann H. Wichem német evangélikus lelkész készítette az első adventi koszorút 1839-ben. Az első adventi koszorút egy felfüggesztett szekérkeréken készítette el. Erre elhelyezett huszonnégy gyertyát, amelyek közül minden nap eggyel többet gyújtott meg, egészen karácsony napjáig. A négy gyertya jelentése tehát a hit, a remény, az öröm és a szeretet. A katolikus szimbolika szerint azonban további jelentése is van a gyertyáknak.
Egy-egy személyre, illetve közösségre is utalnak. Az első gyertya Ádám és Éva, a második a zsidó nép, akiknek megígérte az Isten, hogy a Messiás, a remény közülük fog származni, a harmadik Szűz Mária, aki megszülte a fiút, a negyedik pedig Keresztelő Szent János, aki hirdette Jézus eljövetelét és előkészítette az utat az emberek szívéhez.
További adventi szokások
További adventi szokás az adventi naptár, amelyik szintén a huszadik század elején alakult ki. Az adventi naptár készítését egy német édesanyához kötik, akinek Gerhard nevű kisfia, már hetekkel az ünnep előtt türelmetlenül várta, a karácsonyt. Az édesanya, hogy a türelmetlen várakozást valamilyen módon megszüntesse kitalált egy játékot. Egy kemény papírlapot huszonnégy részre osztott és mindegyik részre egy-egy darab csokoládét tűzött. Minden este megengedte, hogy a gyermek egy-egy csokoládét megegyen.
A kisfiú felnőtt és nem felejtette el az édesanyja által kitalált játékot. Üzleti vállalkozásba kezdett és szerkesztett egy olyan naptárt, amelyen huszonnégy ablakocska található. Minden ablakocska mögött egy-egy darab csokoládé vagy cukorka bújt meg, amelyek láthatóvá váltak az ablakocskák kinyitása után.
Amennyiben virág dekoráció után érdeklődik, kérjük adja meg adatait, hogy mihamarabb felvehessük Önnel a kapcsolatot:
Virágüzletünk nyitva minden nap 9 és 19 óra között az első kerületben a Pauler utca 12-ben!