„Az én kedves kis falumba, a Messiás, boldogságot szokott hozni. A templomba, hosszú sorba, indulnak el ifjak, vének; az én kedves kis falumban hálát adnak, a magasság Istenének.”
– Ady Endre: Karácsony
A XIV. századig a karácsonyt a templomokban ünnepelték meg. Az emberek szentmisére mentek és megcsodálták a felállított jászolt és a feldíszített templomot. Az istentiszteletet éjfélkor tartották és akkor egy kicsit másképpen történt a szertartás, mint az év többi részében. A hívek gyertyákkal és lámásokkal mentek, pásztorjátékokat adtak elő és az is előfordult, hogy csak hajnalban értek haza.
Nálunk Magyarországon december hatodikán a kifényesített cipőkbe helyezi ajándékát a Mikulás. December 24-én pedig a Kisjézus és az angyalok érkeznek a karácsonyi ajándékokkal. A világ más részén azonban az ajándékozás teljesen máshogyan történik.
Franciaországban és Németországban a Mikulás karácsonyeste érkezik. Angliában szokássá vált, hogy a gyerekek levelet írnak a Mikulásnak, amit a kandallóba dobnak. A Mikulás pedig a felszálló füstből olvassa ki, hogy az adott házban élő gyermeknek mi a kívánsága az éppen aktuális évben.
Spanyolországban nem a Mikulás, hanem a napkeleti bölcsek hozzák az ajándékokat. A hagyomány szerint a napkeleti bölcsek sokáig lovagolnak, amíg elérkeznek Spanyolországba, ezért a gyerekek szalmát, répát, árpát szoktak a kifényesített cipőjükbe tenni, hogy gondoskodjanak a fáradt lovakról.
Svédországban terjedt el az a néphit, hogy a Mikulásnak van egy segítője, egy manó, akinek az a feladata, hogy segítsen a Mikulásnak szétosztani az ajándékokat.
Ausztráliában decemberben nyár van, ezért a Mikulás szánját nyolc fehér kenguru húzza.
Már októberben elkezdődik a karácsonyi készülődés Angliában, ahol a bejárati ajtókat, az ablakokat fenyőággal, gyertyával, dióval, mogyoróval díszítik. November elején öltöznek az utcák karácsonyi pompába és december elején megjelennek a Karácsony Apók. December 24-én még dolgoznak az emberek. A munkanap után szokás, hogy a munkatársak elmennek közösen egy búcsúitalra, és a következő napon, december 25-én jön el karácsony.
Az angol protestánsok templomba mennek, utána kibontják az ajándékokat, amelyek egész december hónap folyamán gyűlnek a karácsonyfa alatt. Egy legenda arról szól, hogy az ajándékokat Santa Claus a kéményen keresztül hozza és helyezi el a karácsonyfa alá.
Miután kibontották az ajándékokat a következő program a karácsonyi ebéd, amelynek elengedhetetlen kelléke a szaloncukor. Angliában karácsonykor beszédet mond a Királynő, amelyet a BBC közvetít és mindenki megnézi, elmaradhatatlan eseménye a karácsonynak.